سه شنبه 6 فروردین 1398  06:36 ب.ظ


فریزی . طبیعت بکر بینالود (خراسان رضوی)
طبیعت بکر بینالود (فریزی) ( ferizi binalod mashhad )
بلندترین نقطه رشته کوه بینالود، قله شیرباد با بلندی ۳۴۲۰متر است که در شمال روستای بوژان(شمال شرقی شهر نیشابور)قرار گرفته‌است. ولی قله بینالود ازطرف روستای فریزی گلبهار مشهد با وجود ارتفاع کمتر از آن معروفیت بیشتری دارد. رشته کوه بینالود به طول تقریبی ۱۳۰ کیلومتر از شمال شهر نیشابور تا جنوب غربی شهر قوچان کشیده شده‌است. و جلگه و دشت نیشابور را از دشت مشهد و قوچان جدا می‌نماید. سه رود خانه دائمی کشف رود، اترک و کال شور از این رشته کوه سرچشمه می‌گیرند. افزون بر این رودخانه‌های نسبتاً کم آبی همچون رودخانه‌های میرآباد، زشک و طرقبه، اخلمد، فریزی ،بوژان، خرو علیا، بار، و دیزباد علیا در دره‌های خرم این منطقه جریان دارند که بخش اعظم آب آنها صرف آبیاری باغها و زمینهای کشاورزی می‌شود.
476670_8dmdt7is
ریواس از معروفترین و مرغوبترین گیاهان خودروی این رشته کوه بشمار می‌رود. و در بخش شمال غربی رشته کوه بینالود پوشش درختچه‌های ارس بشکل تنگ دیده می‌شود.برف و یخ حاصل از بارشهای زمستانه و بهاره غالباً تا اواسط فصل تابستان در قله‌ها باقی می‌ماند. روستاها و تابستانگاه‌های زیبایی همچون فریزی، بوژان، اخلمد، زشک و طرقبه، خرو، بار و دیزباد در دامنه این رشته کوه از چشم اندازه‌های بی مانند و بدیعی برخوردارند.
به طور کلی رشته کوه بینالود در شمال شرق ایران، همانند دیواری بلند، دو دشت وسیع و حاصلخیز مشهد و نیشابور را از یکدیگر جدا کرده است. این رشته کوه با آب و هوای سرد کوهستانی و دره های خوش آب و هوا و قله های بلند نظیر بینالود , شیرباد , زرگران , فلسکه و چمن تامین کننده آب شهرهای مشهد، نیشابور، چناران ، گلبهار و روستاهای کوه پایه اش می باشد.
اکثر کوهنوردانی که به قله صعود میکنند به خاطر امکانات بیشتر از مسیر روستای فریزی عازم کوهستان میشوند .
قله بینالود با ارتفاع حدود ۳۳۰۰ متر با شکوهی وصف ناپذیر در شمال شهر تاریخی نیشابور و جنوب چناران گلبهار مشهد قرار گرفته است.
بینالود به معنی کوهی است که بین دو دشت قرار گرفته و آنها را از هم جدا کرده که یکی دشت مشهد و دیگری دشت نیشابور است. افراد محلی به آن بینالوت یا بنلو نیز می گویند.
پوشش گیاهی و جانوری منطقه:
بدلیل آب و هوای خوش و معتدل، منطقه از پوشش گیاهی مناسبی برخوردار است، و گیاهان خودروی زیادی در منطقه وجود دارند، از قبیل: ریواس.زیره کوهی.کاکاتو(آنخ).آویشن.گل شگار(چایی کوهی).استوقدوس.بابونه(خالبینی).گوند.زرشک کوهی.هاونه.گل بومادران(گل زرد)گیاه بادرنجبویه.کما.ریوندچینی.اسپنج.گلپر.خاکشیر.گزنه.گلختمی(زردوسفید).کتیرا.سماق.بادام وپسته جنگلی.سریش.پیازچه کوهی.کاسنی.موسیروگبلک یا قارچ و خیلی چیزایه دیگه…
بدلیل وجود همین تنوع گیاهی، منطقه دارای پوشش جانوری مناسبی نیز هست، و از جمله حیواناتی مانند قوچ، میش، آهو، عقاب، شاهین، کبک، خوک، گراز، گرگ، یوزپلنگ، مار، شغال و روباه را می توان در این ناحیه مشاهده کرد.
…………………………………………………………………………………………………………………..
مینای مشهدی (Tanacetum joharchii) گیاهی صخره‌زی از تیرهٔ گل‌ستاره‌ای‌ها است که تنها رویشگاه آن ارتفاعات کوهستان‌های بینالود و هزارمسجد در استان خراسان رضوی است.
مینای مشهدی گیاهی چندساله با برگ‌های متراکم و کوتاه و گل‌های متعدد سفیدرنگ است.
این گل در سال ۲۰۰۸ توسط پژوهشگران پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد در صخره‌های ارتفاعات ۲ هزار متری کوه بینالود کشف شد و به نام محمدرضا جوهرچی کاشف این گیاه نام‌گذاری شد.
چگونگی صعود به قله بینالود از طرف فریزی

یاد آوری می شود مدت زمان صعود به قله بینالود بستگی به شرایط منطقه دارد. در تابستان طی یک برنامه ۲روزه و در زمستان در صورت مناسب بودن هوا در یک برنامه ۴ روزه می توان قله را صعود کرد.

Your image is loading...

راه دسترسی به قله :

مشهد گلبهار روستای فریزی

  نیشابور روستای صومعه میرآباد (جنوبی)

تعداد جانپناه:سه جانپناه فلزی :شهید ایمانی- شهید مدرس و دوشهید
مسیر های صعود به قله بینالود

 برای رسیدن به قله می توان از جبهه های مختلف صعود نمود. مسیرهای صعود عبارتند از:

الف:جبهه شمالی: که شامل یال فریزی است و مبدا آن روستای فریزی یکی از آبادی های شهر گلبهار است.  شامل ۴ مسیر است:

۱٫مسیر شهید ایمانی یا کندلان که مهمترین و اصلی ترین مسیر صعود به قله که به نامهای تغ سرخس و گوسفندسرا و مدرس معروف است.

۲٫مسیر ججی که از مسیر جاده ججی بالا به محله چهل خشتر یا گوسوخته معروف است.

۳٫مسیر شهید مراد نژاد یا (دره کلات) که به اسمال خان یا گوسفندسرا چوزدی معروف است.

۴٫مسیر اورت سیب که معروف است به دره سیب که اهالی فریزی به اسم حجی غلام میدانند که سخت ترین و پرهیجانترین مسیر صعود برای کوهنوردان عزیز است.

ب:جبهه جنوبی که شامل سه مسیر صعود است.

۱یال دو کوهی.

۲٫یال گرده.

۳٫مسیر سوزنی ها

لازم به ذکر است که در هر کدام از جبهه های مذکور خوشبختانه با تلاش کوهنوردان پناهگاهی ساخته شده است که در امر صعود به صعود کنندگان خیلی کمک می کند.برای صعود به قله از این جبهه ابتدا باید به روستای صومعه که از توابع شهرستان نیشابور است بروید.

جبهه شمالی

 برای صعود به قله از این جبهه، کوهنوردان می توانند از شهر مقدس مشهد بعد از گذراندن ۴۰ کیلومتربه شهر جدید گلبهار برسند. مسیر روستای فریزی از مسیر اصلی جدا شده و پس از طی ۱۸ کیلومتر به آبادی فریزی می رسد. در اینجا تیم پس از دو ونیم ساعت به خانچه ابراهیمی(کندلان) یکی از باغهای فریزی که ابتدای پیاده روی

 

که ابتدای مسیر صعود است می رسد.  از خانه ابراهیمی به طرف پناهگاه ایمانی

 

حرکت می کنیم. پس از پشت سر گذاشتن باغ ها و کمی ارتفاع گرفتن به راه مالرو می رسیم که پس از ۵/۲ ساعت مارا به پناهگاه ایمانی می رساند.جهت صعود به قله به طرف پناهگاه مدرس حرکت میکنیم و کمتر از ۳ ساعت به پناهگاه شهید مدرس میرسیم از پناهگاه مدرس می توان ۳ ساعته از طریق صعود سه سوزنی دشوار به قله رسید.لازم به یادآوری است در این مسیر کوهنوردان باید به فنون کوهنوردی آگاه باشند و چون فرد صعود کننده در طول مسیر باید معابر سنگی را پشت سر بگذارد به همین علت این مسیر از هیجان و جذابیت خاصی برخوردار است و علاقمندان بسیاری را به سوی خود می کشاند . پس از استراحت کردن در پناهگاه مدرس بطرف قله که کمتر از ۲ ساعت است براه می افتیم . دوستان همه توجه داشته باشند که رعایت اخلاق اجتماعی مخصوصآ در طبیعت از وظایف همگی است . بعضی ها که میرند به پناهگاهها تخته های رختخواب که معمولآ دو طبقه است به خاطر سرما آتش میزنند که خود را گرم کنند که این کار انصافآ دور از ….
جبهه جنوبی

 مسیر دو کوهی: این یال در جهت شمال غربی پناهگاه دو شهید قرار دارد. این یال با شیب ملایم خود این فرصت را به صعود کننده می دهد تا آهسته و پیوسته خود را به قله برساند.معمولا کوهنوردان از این یال برای صعود های زمستانی استفاده می کنند. به علت این که در مسیر این یال از خطر سقوط بهمن در امان باشند. از این مسیر میتوان ۵/۳ ساعته به قله دست پیدا کرد.در طول مسیر چند چشمه وجود دارد که می توان آب مورد نیاز را از ان تامین کرد .

یال گرده: گرده در بین یال دوکوهی و سوزنی ها قرار گرفته است و در سمت شمال پناهگاه دو شهید خودنمایی می کند.در ابتدای شروع این یال چشمه ای دائمی وجود دارد که کوهیاران عزیز قبل از صعود می توانند آب مورد نیاز را در طول این صعود از این چشمه تامین کنند.پس از برداشتن آب بعد از ۵/۲ ساعت به قله می رسیم.

قسمت انتهایی این یال در زمستان محل ریزش بهمن است و کوهنوردان عزیز در هنگام صعود این یال در زمستان باید نهایت احتیاط را بنمایند.

مسیر سوزنی ها: این مسیر یکی از فنی ترین و پر هیجان ترین راههای صعود به قله بینالود است. از پناهگاه دوشهید پس از ۵/۱ ساعت به ابتدای مسیر سوزنی ها می رسیم. در اینجا پناهگاهی به همت کوهنوردان مشهد بنا شده است. پناهگاه مدرس از روی یال دوشهید نیز قابل رویت است و ارتفاع آن ۲۹۰۰ متر می باشد. از پناهگاه مدرس می توان ۳ ساعته از طریق صعود سه سوزنی دشوار به قله رسید.لازم به یادآوری است در این مسیر کوهنوردان باید به فنون کوهنوردی آگاه باشند و چون فرد صعود کننده در طول مسیر باید معابر سنگی را پشت سر بگذارد به همین علت این مسیر از هیجان و جذابیت خاصی برخوردار است و علاقمندان بسیاری را به سوی خود می کشاند که از طرف فریزی هم راه دارد.

کروکی از طرف نیشابور

 

کوهنوردان عزیزی که از طرف نیشابور بسمت قله میروند از چند روستا مانند:  روستای صومعه میرآباد یا روستای بوژان یا روستای بار که در دامنه بینالود است میتوانند بروند و اگر از سمت مشهد بروند از روستای فریزی که از داخل شهر گلبهار میگذرد باید به قله صعود کنند.

   

 
تصاویر ماهواره ای صعود به قله بینالود از طرف فریزی(ferizi binalud)
 
جانپناههای قله بینالود از طرف فریزی(ferizi binalud)
جانپناههای قله بینالود از طرف روستای فریزی
……………………………………………………………………………………………………….
خانچه ابراهیمی کندلون یا دره سیب
خانچه ابراهیمی کندلون
منطقه: جاده مشهد به گلبهار، روستای فریزی
مسیر: رودخانه
ارتفاع: ۲۰۰۰ متر
امکانات رفاهی: آب
نزدیکترین روستا: فریزی
قله های قابل دسترس: بینالود
فاصله تا روستا: ۲ساعت
فاصله تا قله:  ۸ساعت
بانیان و سازندگان: خانواده ابراهیمی
سال ساخت: ۱۳۵۰
مرمت: نشده است
وسعت: ۲۵ متر مربع
…………………………………………………………………………………………………….
جانپناه شهید ایمانی
منطقه: جاده مشهد به چناران، روستای فریزی
مسیر: نرسیده به چناران، روستای فریزی
ارتفاع: ۲۲۰۰ متر
امکانات رفاهی: آب
نزدیکترین روستا: فریزی
قله های قابل دسترس:سوزنی اول و بینالود
فاصله تا روستا: ۳ساعت
فاصله تا قله:۵ساعت
بانیان و سازندگان: هیئت کوهنوردی خراسان – استانداری (مالی)
سال ساخت: ۱۳۶۹
مرمت: ۱۳۷۱
وسعت: ۳۰ متر مربع
………………………………………………………………………………………………………
جانپناه شهید مدرس
منطقه:  فریزی
مسیر: فریزی
ارتفاع از سطح دریا: ۲۴۰۰ متر
امکانات رفاهی: آب
نزدیکترین روستا:فریزی
قله های قابل دسترس: بینالود ، شیرباد ، فلسکه ، چمن و زرگران
فاصله تا روستا: ۸ ساعت
فاصله تا قله: ۲٫۵ساعت
بانیان و سازندگان: هیئت کوهنوردی خراسان، استانداری (مالی)
سال ساخت: ۱۳۷۰
وسعت: ۵۵ متر مربع
……………………………………………………………………………………………………..
جانپناه شیرباد (شهید رضوی)
منطقه: مشهد، زشک
مشهد، روستای زشک (شمالی)- نیشابور، روستای بوژان (جنوبی)
مسیر: روستای زشک
ارتفاع از سطح دریا: ۳۳۳۵متر
موقعیت رفاهی: آب دارد
نزدیکترین روستا: زشک
قله های قابل دسترس: شیرباد.بینالود.فلسکه.چمن و زرگران
فاصله تا روستا: ۵ ساعت
فاصله تا قله: ۱٫۵ ساعت
بانیان و سازندگان: هیئت کوهنوردی خراسان – اعتبار استانی (مالی)
سال ساخت: ۱۳۷۱
وسعت: ۳۰ متر مربع
ظرفیت: ۲۵ نفر
………………………………………………………………………………………………………
جانپناه دو شهید
منطقه: نیشابور، صومعه و میرآباد
مسیر: صومعه، جانپناه دو شهید، خط الراس
ارتفاع از سطح دریا: ۲۸۳۰ متر
موقعیت رفاهی: آب
نزدیکترین روستا: فریزی شمالی و صومعه (جنوبی)
قله های قابل دسترس: شیرباد، بینالود، زرگران
فاصله تا روستا: ۷ ساعت
فاصله تا قله: ۱٫۵ الی ۲ ساعت
بانیان و سازندگان: هیئت کوهنوردی خراسان – جانپناه فلزی آماده فدراسیون کوهنوردی
سال ساخت: ۱۳۶۲
مرمت: ۱۳۶۹
وسعت: ۲۰ متر مربع


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات